Jak si správně nasadit a vyndat kontaktní čočky
Před několika měsíci jsem se rozhodla vyzkoušet místo brýlí kontaktní čočky. Objednala jsem se u nejbližšího kontaktologa, který mi provedl nezbytná vyšetření pro aplikaci kontaktních čoček. Zároveň mi předvedl, jak čočky do oka nandat a vyndat a poučil mě o správné péči o kontaktní čočky.
Hodně jsem se obávala toho, jak budu čočky do oka nasazovat bez pomoci kontaktologa. S technikou jsem totiž zpočátku dost bojovala. Postupem času jsem si ale našla několik triků, které mi pomohly techniku zvládnout. Pro ty, kteří s nošením kontaktních čoček začínají a mají stejný problém, jako tehdy já, nebo pro ty, kteří o jejich nošení zatím přemýšlejí, přidávám návod, jak nasadit a vyjmout kontaktní čočku bez problémů.
Obsah
Důležité: Před nákupem čoček navštivte kontaktologa. Než se rozhodnete pro nákup a nasazení kontaktních čoček, měli byste navštívit kontaktologa pro aplikaci čoček – jde o proces, jehož cílem je vybavit uživatele optimálními kontaktními čočkami a přinést mu informace o zásadách správné péče o zrak a kontaktní čočky. Pro odbornou pomoc s vžběrem a aplikací čoček můžete navštívit i naši optiku v Praze a optiku v Brně, kde vám rádi poradí optometristé Lentiamo.
Příprava
Kontaktní čočky nasazujte vždy před aplikací make-upu a pleťových krémů. Nejlépe je očistit pleť pleťovou vodou, která odstraní kožní maz v okolí očí a víčko vám při odtahování nebude klouzat z prstu.
Vždy je důležité mít důkladně umyté ruce mýdlem a osušené ručníkem, který nepouští chlupy. Nevhodné jsou papírové utěrky a ubrousky, ty zanechávají drobné chloupky, které se pak na čočce uchytí a po aplikaci v oku dřou. Mohu doporučit obyčejnou bavlněnou utěrku nebo dětskou plenu.
Připravte si zrcadlo. Čím větší, tím lepší:
Jak nasadit kontaktní čočky
- Před otevřením blistru s ním zatřepejte, aby se čočka odlepila od stěny a uvolnila do roztoku.
- Vyjměte čočku z blistru opatrně jen konečky prstů, nedotýkejte se jí nehty, aby nedošlo k jejímu poškození. Nehty nemusíte udržovat krátké, jak se všeobecně nositelům čoček doporučuje. Naopak při vyndávání čočky z oka se přesvědčíte, že delší nehty jsou výhodou.
- Čistou a neporušenou čočku položte na špičku ukazováku, utřeného do sucha. Čočka tak na prstě lépe drží, nehrozí riziko jejího upadnutí na zem a následného znečištění, čištění atd…
- Zkontrolujte, zda čočka není naruby (vnitřní stranou ven). Pokud je vaše čočka opatřena indikátorem rub/líc (např. u 1.Day Acuvue Moist je to symbol 123) je čočka ve správné poloze, pokud čísla přečtete právě v tomto pořadí. Pokud užíváte čočky bez indikátoru rub/líc, je čočka ve správné poloze, pokud je zaoblená a není na okraji prohnutá.
- Ukazovák s čočkou dejte lehce nad úroveň očí a dívejte se na čočku z vnější strany.
- Čočku budeme nasazovat do pravého oka – vyplatí se při nasazování čoček vytvořit pravidlo a vždy pravým okem začínat. Předejte se tak záměně čoček.
- Lokty se opřete o pevnou podložku (stůl), aby se vám neklepaly ruce a přibližte se co nejblíže k zrcadlu.
- Pravým prostředníkem uchopte spodní víčko těsně pod řasami a táhněte jej dolů. Ukazovákem levé ruky uchopte horní víčko pravého oka a táhněte ho směrem nahoru. Je třeba vytvořit dostatečný prostor pro umístění čočky na oko.
- Pohled směřujte přímo do zrcadla a přiložte jemným dotykem čočku z ukazováku na oko.
- Uvolněte víčka a zamrkejte.
Pokud uvízla na čočce během nasazování nějaká drobná nečistota, je nutné čočku posunout na bělmo, tím se zvětší slzný film a je šance na vyplavení, častěji je nutné čočku vyjmout a omýt.
V případě, že čočka v oku dále dře, je nutné čočku vyndat, vymýt v roztoku a zkusit nasadit znovu, popř. vyměnit čočku za novou.
- Nasaďte čočku do levého oka.
Můžete použít stejný postup jako u oka pravého. Tj. čočka je na pravém ukazováku, pravým prostředníčkem táhněte spodní víčko levého oka dolů a levým ukazováčkem táhněte levé víčko nahoru.
Někomu může více vyhovovat výměna rukou, tedy: čočka je na levém ukazováku, levým prostředníčkem táhnete spodní víčko levého oka dolů a pravým ukazováčkem táhněte levé víčko nahoru.
Čočka v oku dobře sedí, pokud nikde neškrábe, nemáte rozmazané vidění, zkrátka o ní ani nevíte. To platí však pouze pokud máte čočku naaplikovanou od kontaktologa. Často se stává, že tzv. těsná aplikace se projevuje příjemněji, ale hrozí při ní přidušení rohovky.
Pro dosažení lepšího komfortu při nošení kontaktních čoček doporučuji často mrkat, především při sledování monitoru PC, televizoru…, aby se čočky stále zvlhčovaly. Můžete také používat oční kapky, kterých je na trhu velký výběr. Jedna kapka do každého oka 1–2 denně oku uleví.
Podívejte se na video o nasazování kontaktních čoček:
Jak vyndat kontaktní čočky
Opět je důležité důkladně si umýt ruce, usušit ručníkem, jak již bylo popsáno výše. Připravte si zrcadlo. Níže popsaný postup je stejný pro levé i pravé oko:
- Hlavu mírně předkloňte, aby se asi 1/3 rohovky posunula pod horní víčko.
- Levým ukazovákem táhněte spodní víčko dolů, pravým ukazovákem posuňte čočku z rohovky na bělmo ve spodní části oka.
- Jemně zmáčkněte čočku palcem a ukazovákem (v půlce se vám přehne) a vyjměte ji z oka.
Vyjmutou čočku je nutné očistit a uložit do pouzdra.
Existují ještě další postupy nasazování čoček. Pokud Vám uvedená a „odzkoušená“ metoda nevyhovuje a máte lepší, podělte se o ní s námi.
Podívejte se na video o vyndavání kontaktních čoček:
Jak poznáte, která kontaktní čočka je pravá a která levá?
Na první pohled mohou dvě kontaktní čočky vypadat stejně, ale v mnoha případech jsou stejné pouze vzhledově. Jak jistě víte, je zcela běžné, že každé oko potřebuje jinou hodnotu dioptrií, proto musí být každá čočka nasazena tak, abyste viděli jasně oběma očima.
Odpověď na otázku, která kontaktní čočka patří do kterého oka, je velmi jednoduchá: používejte pouzdra na kontaktní čočky, abyste je mohli ukládat vždy na správnou stranu. Nejčastěji se pravá označuje písmenem R (Right) a levá písmenem L (Left).
Kupte si pouzdro na kontaktní čočky u Lentiamo
Stále nemáte kam uložit měsíční nebo čtvrtletní kontaktní čočky? Nyní, když znáte odpověď na otázku, jak zjistit, která kontaktní čočka je pro které oko, neotálejte s nákupem pouzdra, abyste měli každou kontaktní čočku vždy na správném místě. V Lentiamo najdete širokou škálu příslušenství a roztoků na kontaktní čočky, aby péče o vaše oči byla vždy zaručená.
Objednejte se do naší optiky online
Objednejte se na měření zraku. Navštívit můžete naši optiku v Praze nebo v Brně.
Komentáře Přidat dotaz
-
Odpovědět
Dobrý den,
Pozná lékař zda nosím kontaktní čočky?-
Odpovědět
Dobrý den, Davide. Záleží na situaci, respektive jak dlouho před návštěvou očního lékaře si čočky vyjmete. Pokud to bude krátce před návštěvou, může Váš lékař poznat, že jste v očích měl kontaktní čočky.
-
-
Odpovědět
Dobrý den. Nedávno jsem si pořídil barevné nekontaktní čočky a potřeboval bych poradit. Při jejich nasazování mi vždy zůstávají "přilepené" na prstech a nějakou dobu trvá, než se na oko přichytí.
-
Odpovědět
Dobrý den, Šimone, děkuji za Váš komentář. Doporučuji navštívit
optiku, kde Vás naučí, jak správně kontaktní čočky aplikovat a dále
s nimi manipulovat a pečovat o ně. Hezký den, Marie.
-
-
Odpovědět
Dobrý den,
s kontaktními čočkami nyní začínám. Přesto, že jsem se s jejich aplikací v optice dostatečně seznámila, mám
s tím stále problémy. Poradíte mi jestli by toto bylo lepší s aplikátorem kontaktních čoček? Děkuji za odpověď.-
Odpovědět
Dobrý den, správné nasazování kontaktních čoček je často otázkou
času a praxe. Každému nositeli vyhovuje jiný způsob, někdo nasazuje pouze
prsty, někdo pinzetou, někdo s aplikátorem. Nelze posoudit, zda bude právě
pro Vás aplikátor jednodušší či nikoliv. S pozdravem – Radek
-
-
Odpovědět
Potřebovala bych pomoct! Mám sice nekontaktní čočky, ale to nevadí. Došel mi fyziologický roztok a nemám je v čem teď nechat plavat a namáčet a nevím jaký je na toto správný.
-
Odpovědět
Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Na tyto čočky je vhodný každý
víceúčelový roztok, který najdete v naší nabídce. Hezký
den, Katka.
-